Kim?

Bizler, toplumun çeşitli kesimlerinden gelen, farklı felsefe görüşlerine sahip, farklı meslek ve uğraşları olan, herhangi bir felsefi görüşü veya inancı dikte etme gayesi gütmeden felsefe yapmaya gönül vermiş kişilerden oluşan bağımsız bir grubuz.

 

Amaç?

Gündelik telaşların ve koşuşturmaların kıskacında kıvranan insanoğlu – ne yazık ki - çoğu zaman kendini düşünme veya kendini yaşama erdeminden mahrum kalabiliyor. Hazır meşgaleler, hazır yemekler ve hazır söylemlerle geçen yaşantımızda varlığımızın ve aklımızın mevcudiyetinden habersiz bir ömür sürmeye devam ediyoruz. “Us’unu kullanma cesaretini göster!” ve “Kendini tanı!” anahtar cümleleriyle yola çıkan Us Atölyesi, alışkanlıklarımızın zihnimize ve yaşamımıza ördüğü kalın duvarda düşünceye ve kendini keşfetmeye yönelik bir pencere açma amacını taşımaktadır.

 

Nerede?

Çalışmalarımız, Kasım 2001 tarihinde başladı. Cafe ve kitap evlerinde başladığımız çalışmalarımızı Ekim 2002 tarihinden bu yana Kadıköy Belediyesi'nin desteği ile Barış Manço Kültür Merkezi'nde sürdürüyoruz.

 

Ne zaman?

Çalışmalarımızı Ekim ayında başlayıp Mayıs ayı sonunda bitirerek, tatil günleri dışında her Perşembe akşamı saat 20:00 de başlayacak şekilde yürütüyoruz.

 

Kimler katılabilir?

Herkes! Us Atölyesi, bünyesinde felsefe tarihi seminerleri, atölye çalışmaları, açık oturumlar ve film gösterimleri gibi çeşitli etkinlikler düzenleyerek kapılarımızı bu konularda çalışma yapmak isteyen herkese açtık. Çalışmalarımızla ilgileniyorsanız sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 

Herhangi bir ücret var mı?

Us Atölyesi etkinliklerine katılım ücretsizdir.

 

Konuşmacılar nasıl belirleniyor?

Etkinlik planlaması için gönüllü olan arkadaşlarımızla Eylül ayı içerisinde toplanarak, sezonda çalışma yapılabilecek hafta sayısını belirledikten sonra, önerilen uzman akademisyen ve araştırmacılar içinden taslak konuşmacı listesini hazırlıyoruz. Ardından bu listedeki konuşmacılar ile görüşerek tarih ve konuları netleştirerek sezon takvimini belirliyoruz.

 

Oturum şekli ve süresi nedir?

Oturumlarımızı sunum ve soru cevap olarak iki bölümde yapıyoruz. Oturumun başında konuşmacı ve Us Atölyesi hakkında kısa bir bilgilendirme yapıyoruz.

Sunum         : Saat 20:00 de başlayan bu bölümde konuşmacının 50 dakika civarında sunumunu tamamlamasını ve soru cevap bölümüne taşmamasını istiyoruz. Sunum sırasında konuşmacının odaklanmasını bozmamak için soru sorulmuyor.

Ara              : Sunum bölümünden sonra 10 dakika kadar sohbet ve atıştırma arası veriyoruz

Soru Cevap   : Saat 21:00 de başlayan bu bölümde dinleyiciler konuşmacıya sormak istediklerini yöneltiyor. Bu sırada sunum bölümünde eksik kalan konular varsa konuşmacının soru bağlamında bunlara değinme fırsatı da doğuyor.

Soru hakkı     : Dinleyici sorusunu sorduktan sonra, öteki dinleyicilere fırsat vermek için diğer soruların sorulmasını bekliyor. Tüm dinleyiciler birer soru sorduğunda ikinci sorulara geçiliyor. Soru hakkını konuşmacı ile söyleşiye çevirmemeye dikkat ediyoruz.

Kapanış         : Saat 22:00 de oturumlarımızı sona erdiriyoruz

Düzen          : Oturumlarımızı 1. kattaki salonda yapıyoruz. Sandalye sayısı yetersiz kalabildiğinden ek sandalyelerin 3. kattan alınması ve oturum sonunda alan kişi tarafından geri götürülmesi gerekiyor. Bu taşımanın yol açtığı hareketliliğin oturum başlangıcını etkilememesi için en geç 19:50 de salonda bulunmanızı öneriyoruz.

 

Us Atölyesi Dergisi

Nisan 2003 tarihinden itibaren çalışmalarımızı daha geniş kitlelerle paylaşmak ve grubumuz dışında felsefe üzerine çalışanlara bağımsız bir ortam oluşturabilmek için Us Atölyesi Felsefe dergisini çıkarmaya başladık. Dergi içeriğinde felsefe tarihine ait yazıların yanında, bilim, resim, edebiyat, müzik gibi konularda felsefi bakış açısı ile sunulmuş çeşitli yazılar da bulunmaktadır.

 

Çalışmalarınıza nasıl katkıda bulunabilirim?

Bize yıllık programın oluşturulması, konuşmacı önerileri, etkinlik organizasyonu, Facebook ve web sitesinin güncellenmesi, Us Atölyesi dergisine katkıda bulunma gibi çeşitli konularda yardımcı olabilirsiniz. Düşüncelerinizi Facebook sayfası yöneticileri ya da atölyede açılış konuşması yapan arkadaşlarımız ile paylaşabilirsiniz.

 

İletişim kanalları nelerdir?

Us Atölyesi ile ilgili bilgilere, web sitemiz, ve Facebook sayfamızdan erişebilirsiniz. Ayrıca oturumlarımıza ilk kez katıldığınızda bilgi formumuzu doldurursanız sizi çeşitli etkinliklerimizden de haberdar edebiliriz.